Krzysztof Kłosowicz
Dane personalne
Imię i Nazwisko
Najwyzszy stopień wykształcenia
dr
Obywatelstwo
polskie
Poziom języka – Niemiecki (A1,A2,B1,B2,C1,C2)
C2
Kwalifikacje
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Pracownik naukowo-dydaktyczny na Uniwersytecie Śląskim. Absolwent studiów magisterskich na kierunku filologia germańska o specjalności kultura i literatura krajów niemieckiego obszaru językowego.
Propozycje tematyczne referenta
Tytuł
Ludwik II Bawarski – „Bajkowy Król” i jego zamki
Opis wydarzenia:
Za życia uznany za chorego psychicznie i ubezwłasnowolniony, po tajemniczej śmierci stał się legendą, a jego zamki największą atrakcją turystyczną Bawarii. Wykład przybliża najważniejsze etapy życia "Bajkowego Króla" oraz przedstawia historię budowy pereł architektury – zamków Neuschwanstein, Linderhof i Herrenchiemsee (z wirtualną wycieczką po wnętrzach).
Forma:
Wykład online lub stacjonarny
Tytuł
Dziedzictwo kulturowe Saksonii
Opis wydarzenia:
Tuż po przekroczeniu polsko-niemieckiej granicy w Görlitz wjeżdżamy na terytorium Saksonii. Ten stosunkowo niewielki kraj związkowy zaskakuje swoją różnorodnością kulturową. Wykład prezentuje Saksonię pod wieloma aspektami, ze szczególnym uwzględnieniem jej bogatego dziedzictwa kulturowego. Głównymi punktami wycieczki będą: stolica kraju związkowego Drezno, nazywane także „Florencją nad Łabą”, Miśnia ze słynną na całym świecie manufakturą porcelany, malownicze miasteczko Pirna uwiecznione na obrazach słynnego artysty Canaletto oraz Görlitz, które dzięki anonimowemu darczyńcy jest dziś "prawdopodobnie najpiękniejszym miastem w Niemczech".
Forma:
Wykład online lub stacjonarny
Tytuł
Krótki trening pamięci dla młodszych i starszych
Opis wydarzenia:
Czy to w szkole, na studiach, w pracy, czy w codziennych obowiązkach – sukces zależy w dużej mierze od sprawnie działającej pamięci. W oparciu o doświadczenie zawodowe tłumacza, w ramach wykładu zostaną omówione najważniejsze cechy funkcjonalne ludzkiej pamięci oraz (na przykładzie prostych ćwiczeń) zaprezentowane metody, które mogą pomóc w poprawieniu zdolności zapamiętywania.
Forma:
Wykład online lub stacjonarny
Tytuł
Jezioro Bodeńskie jako europejski region kulturowy
Opis wydarzenia:
Położone na pograniczu trzech państw - Niemiec, Austrii i Szwajcarii - Jezioro Bodeńskie to trzeci pod względem wielkości słodkowodny akwen w Europie Środkowej. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane najważniejsze, związane z nim miejsca i fakty historyczne, które odegrały istotną rolę w procesie kształtowania europejskiej kultury. Miejscowość Unteruhldingen, gdzie zrekonstruowano prehistoryczną osadę domów zbudowanych na palach, jest uznawana za najstarszy skansen archeologiczny w całej Europie. Pozostałości z czasów rzymskich odnajdziemy w Brigantium, czyli dzisiejszej Bregencji. W okresie średniowiecza centrum kultury stanowiła wyspa Reichenau z działającymi na jej obszarze klasztorami. W XV wieku oczy Europy były zwrócone w stronę Konstancji, gdzie podczas trwającego cztery lata soboru ważyły się losy podzielonego kościoła katolickiego, a na stosie spłonął czeski prekursor reformacji – Jan Hus. Prawdziwą perłą regionu jest niewielkie miasteczko Meersburg z średniowiecznym zamkiem i barokowymi pałacami. Szukający spokoju i wytchnienia odnajdą go na Wyspie Mainau, którą potomkowie szwedzkiej rodziny królewskiej przekształcili w niezwykły ogród botaniczny. Na niebie ponad taflą jeziora raz po raz można dostrzec charakterystyczną sylwetkę sterowców Zeppelin, które podobnie jak przed stu laty znów są produkowane w niemieckim Friedrichshafen. Zapraszam do wspólnej podróży.
Forma:
Wykład
Tytuł
Szwajcaria w superlatywach
Opis wydarzenia:
Szwajcaria – mały kraj w sercu Europy. Słynie w świecie z zapierających dech w piersiach alpejskich widoków, krystalicznie czystych jezior, luksusowych zegarków i rozpływającej się w ustach czekolady, wyprodukowanej – rzecz jasna – z mleka od szczęśliwej, szwajcarskiej krowy. Poruszając się pomiędzy tradycją a współczesnością, wykład prezentuje różnorodne aspekty realioznawcze ojczyzny Wilhelma Tella, próbując odpowiedzieć na pytanie, co stanowi kwintesencję szwajcarskości. Barwną prezentację dopełni garść informacji o najważniejszych szwajcarskich zabytkach, najpiękniejszych pomnikach przyrody, najsłynniejszych artystach i naukowcach oraz najprzyjemniejszych dla podniebienia kulinariach. Jednym słowem – podróż, która pobudzi wszystkie zmysły!
Forma:
Wykład
Wydarzenia zrealizowane w ramach projektu Lernraum
Krótki opis wydarzenia
Saksonia-Anhalt to obszar należący historycznie do Elektoratu Saksonii i Marchii Brandenburskiej. Symbolem jego stolicy – Magdeburga, niegdyś jednej z najpotężniejszych twierdz w Prusach – jest gotycka katedra będąca miejscem spoczynku cesarza Ottona I. Miasto Wittenberga w XVI wieku stało się centrum reformacji związanym z działalnością Marcina Luthra. W położonym nieopodal Dessau w okresie Republiki Weimarskiej działała utworzona przez Waltera Gropiusa uczelnia artystyczno-rzemieślnicza Bauhaus. Standort/Lokalizacja: Online Termin/Termin: 27.10.2023 Uhrzeit/Godzina: 17.00-19.00 Leiter/Prowadzący: Krzysztof Kłosowicz Form/Forma wydarzenia: Vorlesung/Wykład Gebühr/Opłata: Kostenfrei/brak Anmeldung/Zgłoszenia: www.lernraum.pl/oferta zajęć/wykłady Sprachniveau/Poziom językowy: zweisprachig/ dwujęzyczny Kontakt: regionnord@lernraum.pl
Zakres czasowy
27 października, 2023, 2h
Liczba uczestników. Grupa wiekowa
25
Rodzaj wydarzenia
Wykład , Online
Krótki opis wydarzenia
Meklemburgia-Pomorze Przednie to najrzadziej zaludnione tereny Niemiec, co nie oznacza, że nie ma tu miejsc wartych podróży. Wręcz przeciwnie! Na miłośników przyrody czekają Park Narodowy Jasmund na wyspie Rugii z kredowymi klifami oraz kraina wielkich jezior – Pojezierze Meklemburskie. Z kolei entuzjaści historii nie będą zawiedzeni, odwiedzając miasta położone na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego – Greifswald, Rostock, Stralsund czy Wismar. Symbolem stolicy regionu – założonego przez Słowian połabskich Schwerinu – jest położony na wyspie neorenesansowy zamek książęcy – dziś siedziba landtagu i muzeum.   Standort/Lokalizacja: Online Termin/Termin: 22.09.2023 Uhrzeit/Godzina: 17.00-19.00 Leiter/Prowadzący: prof. Krzysztof Kłosowicz Form/Forma wydarzenia: Vorlesung/Wykład Gebühr/Opłata: Kostenfrei/brak Anmeldung/Zgłoszenia: www.lernraum.pl/oferta zajęć/wykłady Sprachniveau/Poziom językowy: zweisprachig/ dwujęzyczny Kontakt: regionnord@lernraum.pl
Zakres czasowy
22 września, 2023, 2h
Liczba uczestników. Grupa wiekowa
25
Rodzaj wydarzenia
Wykład , Online
Krótki opis wydarzenia
Czy to w szkole, na studiach, w pracy, czy w codziennych obowiązkach – sukces zależy w dużej mierze od sprawnie działającej pamięci. W oparciu o doświadczenie zawodowe tłumacza, w ramach wykładu zostaną omówione najważniejsze cechy funkcjonalne ludzkiej pamięci oraz (na przykładzie prostych ćwiczeń) zaprezentowane metody, które mogą pomóc w poprawieniu zdolności zapamiętywania.   Standort/Lokalizacja: Online Termin/Termin: 25.04.2023 Uhrzeit/Godzina: 14.00-16.00 Leiter/Prowadzący: Krzysztof Kłosowicz Form/Forma wydarzenia: Vorlesung/Wykład Gebühr/Opłata: Kostenfrei/brak Anmeldung/Zgłoszenia: www.lernraum.pl/oferta zajęć/wykłady Sprachniveau/Poziom językowy: zweisprachig/ dwujęzyczny Kontakt: regionnord@lernraum.pl
Zakres czasowy
25 kwietnia, 2023, 2h
Liczba uczestników. Grupa wiekowa
20
Rodzaj wydarzenia
Wykład , Stacjonarnie
Krótki opis wydarzenia
Księstwo Liechtenstein o powierzchni zaledwie 160 km 2 jest najmniejszym państwem obszaru niemieckojęzycznego, leżącym pomiędzy Szwajcarią, a Austrią. Ostatnia niemieckojęzyczna monarchia składa się z jedenastu gmin, w których mieszka niespełna 40.000 osób. A jednak ten miniaturowy kraj oferuje wszystko, czego tylko można zapragnąć: imponujące, górskie krajobrazy, żywą kulturę, urokliwe miejscowości i przyjazne dla biznesu środowisko. Standort/Lokalizacja: Online Termin/Termin: 26 Oktober 2022 Uhrzeit/Godzina: 17:00 - 20:00 Leiter/Prowadzący: Dr Krzysztof Kłosowicz Gebühr/Opłata: Kostenfrei/brak Anmeldung/Zgłoszenia: regionnord@lernraum.pl Sprachniveau/Poziom jezykowy: zweisprachig/ dwujęzyczny
Zakres czasowy
26 października, 2022, 3
Liczba uczestników. Grupa wiekowa
20
Rodzaj wydarzenia
Wykład , Online