Monika Blidy
Dane personalne
Imię i Nazwisko
Najwyzszy stopień wykształcenia
dr
Obywatelstwo
polskie
Poziom języka – Niemiecki (A1,A2,B1,B2,C1,C2)
C1,C2
Kwalifikacje
Promocja. Nauki humanistyczne / Literatura
Wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Działalność dydaktyczna: wykłady i seminaria z zakresu niemieckiej historii literatury i wiedzy o kraju, seminaria specjalistyczne (tłumaczenia ustne/tłumaczenia pisemne), kursy DaF (gramatyka/słownictwo) m. in. projekty badawcze i publikacje: współczesna literatura niemiecka, sztuka i teatr, mniejszości etniczne/narodowe itp.
Tłumacz niezależny
Współpraca z firmami / instytucjami
Propozycje tematyczne referenta
Tytuł
Niemiecki ekspresjonizm: Przez most ku nowym formom
Opis wydarzenia:
Samo określenie słowa ekspresjonizm wskazuje na ogromny ładunek emocjonalny w dziełach sztuki, które powstały na początku XX wieku. Na podstawie prezentacji obrazów niemieckich ekspresjonistów z grupy Die Brücke i Der Blaue Reiter przedstawiono najważniejsze cechy tego kierunku artystycznego: deformację rzeczywistości i odrzucenie naturalizmu, nacisk na ekspresję poprzez swobodne użycie kolorów i kształty aż do „Rozbijania formy”.
Forma:
Wykład online lub stacjonarny
Tytuł
Dwujęzyczność i dwukulturowość jako „wartość dodana”
Opis wydarzenia:
Szczególne miejsce w społeczeństwie zajmują małe kultury, zakotwiczone jednocześnie w dwóch językach i w dwóch kulturach: mniejszości narodowe/etniczne, które znajdują się w stanie permanentnej wymiany kulturowej z otaczającą je większością, a mimo to nie tracą swojej tożsamości, lecz ją poszerzają. Celem wykładu jest nakreślenie obrazu mniejszości niemieckiej w Polsce i mniejszości słowiańskiej w Niemczech w perspektywie porównawczej; na tym tle wyjaśnione zostaną również poszczególne aspekty dwujęzyczności i dwukulturowości.
Forma:
Wykład online lub stacjonarny
Tytuł
Język umów bardziej zrozumiały
Opis wydarzenia:
Podczas wydarzenia w przystępny sposób omówione zostaną podstawowe pojęcia i zwroty związane z zawieraniem umów o pracę (rodzaje umów, urlopy, prawa pracownicze itp. ), a także różnice między polskim i niemieckim prawem pracy. Wydarzenie będzie częściowo dwujęzyczne.
Forma:
Wykład online lub stacjonarny
Tytuł
Sztuka feministyczna z krajów niemieckojęzycznych
Opis wydarzenia:
W swoich obrazach, filmach i performansach współczesne niemieckojęzyczne artystki komentują istniejące role płciowe i rodzinne, raz ironicznie, raz poważnie, a raz z humorem. Celem wydarzenia jest przedstawienie najważniejszych przedstawicielek współczesnej sztuki kobiecej poprzez reprodukcje, fotografie i nagrania dokumentujące ich twórczość.
Forma:
Wykład online lub stacjonarny
Tytuł
“Ostalgia”: tęsknota za starym, dobrym (?) czasem. . . . .
Opis wydarzenia:
Trabi i ogórki Spreewaldzkie, vita-cola i piaskowe ludki – symbole epoki, która ukształtowała trzy pokolenia i nadal żyje w pamięci. Wykład stanowi przegląd różnych tekstów kultury (filmów, książek itp. ), które powstały jako wyraz nostalgicznego powrotu do codziennego życia w NRD.
Forma:
Wykład online lub stacjonarny
Tytuł
Historia pewnego paktu z diabłem
Opis wydarzenia:
Pytanie o sens życia i prawa rządzące światem poruszało ludzi przez wieki. Ten ludzki pęd do poznania tajemnicy stworzenia został uwieczniony w literaturze w postaci alchemika i czarnoksiężnika doktora Fausta. Aby zrozumieć świat do głębi, Faust rzuca na szalę swoją duszę, diabeł Mefisto liczy na łatwy łup... Kto wygra ten zakład? Wykład podąża śladami tej pasjonującej historii z perspektywy literackiej i kulturowo-historycznej.
Forma:
Wykład online lub stacjonarny